FR01KR16H-06XL is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
NKK Switches
In Stock: 67
Datasheet
Parametric Equivalent
NKK Switches
In Stock: 100
Datasheet
In Stock: 0
Nidec Components
In Stock: 0
Dip Switch Hexadecimal 16 Position Through Hole, Right Angle Rotary with Shaft Actuator 100mA 5VDC
FR01KR16H-06XL
DigiKey Part Number
FR01KR16H-06XL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FR01KR16H-06XL
Description
SWITCH ROTARY DIP HEX 0.1A 5V
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Contact Finish
Gold
Manufacturer
Height Above Board
0.394" (10.00mm)
Series
Mounting Type
Through Hole, Right Angle
Packaging
Bulk
Termination Style
PC Pin
Part Status
Active
Pitch
0.100" (2.54mm), Full
Circuit
Hexadecimal
Washable
No
Number of Positions
16
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Current Rating (Amps)
100mA
Body Material
Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Voltage Rating
5VDC
Length
0.394" (10.00mm)