UVK2A100MDD1TD
DigiKey Part Number
493-12602-1-ND - Cut Tape (CT)
493-12602-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UVK2A100MDD1TD
Description
CAP ALUM 10UF 20% 100V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
10 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UVK2A100MDD1TD Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
70 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
140 mA @ 10 kHz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
100 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C