UMV1V100MFD is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
10 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
UMV1V100MFD
DigiKey Part Number
493-15582-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UMV1V100MFD
Description
CAP ALUM 10UF 20% 35V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
UMV1V100MFD Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
25 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
37.5 mA @ 10 kHz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C