ULD2C330MPD is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 4,098
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 1,619
Datasheet
Chemi-Con
33 µF 160 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 20000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor® Episode Nine: You Callin' Me?
ULD2C330MPD
DigiKey Part Number
ULD2C330MPD-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ULD2C330MPD
Description
CAP ALUM 33UF 20% 160V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ULD2C330MPD Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
158 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
284.4 mA @ 100 kHz
Part Status
Not For New Designs
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.709" (18.00mm)
Voltage - Rated
160 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
20000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C