UKW1C102MPD1TD
DigiKey Part Number
493-10744-1-ND - Cut Tape (CT)
493-10744-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UKW1C102MPD1TD
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
1000 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
EDA/CAD Models
UKW1C102MPD1TD Models
Ripple Current @ Low Frequency
770 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
885.5 mA @ 10 kHz
Part Status
Not For New Designs
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.689" (17.50mm)
Voltage - Rated
16 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C