UKW0J102MPD1TD
DigiKey Part Number
493-10756-1-ND - Cut Tape (CT)
493-10756-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UKW0J102MPD1TD
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 6.3V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
1000 µF 6.3 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
EDA/CAD Models
UKW0J102MPD1TD Models
Ripple Current @ Low Frequency
530 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
609.5 mA @ 10 kHz
Part Status
Not For New Designs
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
6.3 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C