PLF0J471MDO1 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Nichicon
In Stock: 4,755
Datasheet
Similar
Nichicon
In Stock: 219
Datasheet
Similar
In Stock: 735
In Stock: 2,972
Chemi-Con
Chemi-Con
470 µF 6.3 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 7mOhm 2000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
PLF0J471MDO1
DigiKey Part Number
493-3014-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PLF0J471MDO1
Description
CAP ALUM POLY 470UF 20% 6.3V TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
PLF0J471MDO1 Models
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Manufacturer
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Bulk
Applications
General Purpose
Part Status
Not For New Designs
Ripple Current @ High Frequency
5.5 A @ 100 kHz
Type
Polymer
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
470 µF
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.472" (12.00mm)
Voltage - Rated
6.3 V
Mounting Type
Through Hole
ESR (Equivalent Series Resistance)
7mOhm