APSE6R3ELL471MF08S is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Chemi-Con
In Stock: 1,000
Datasheet
Direct
Nichicon
In Stock: 5,500
Datasheet
Direct
Nichicon
Similar
In Stock: 219
In Stock: 735
470 µF 6.3 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 8mOhm 5000 Hrs @ 105°C
APSE6R3ELL471MF08S
DigiKey Part Number
565-3254-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APSE6R3ELL471MF08S
Description
CAP ALUM POLY 470UF 20% 6.3V TH
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
APSE6R3ELL471MF08S Models
Category
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Manufacturer
Chemi-Con
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Applications
General Purpose
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
4.7 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Type
Polymer
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Capacitance
470 µF
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Rated
6.3 V
Package / Case
Radial, Can
ESR (Equivalent Series Resistance)
8mOhm