LGG2E471MELA30
DigiKey Part Number
493-7069-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LGG2E471MELA30
Description
CAP ALUM 470UF 20% 250V SNAP TH
Detailed Description
470 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
LGG2E471MELA30 Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.3 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.95 A @ 50 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
Voltage - Rated
250 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C