SZMM3Z5V6T1GX is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
onsemi
In Stock: 2,042
Datasheet
Similar
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 10,000
Datasheet
Zener Diode 5.6 V 300 mW ±5% Surface Mount SOD-323
PESD15VL1BA,115
SZMM3Z5V6T1GX
DigiKey Part Number
1727-SZMM3Z5V6T1GXTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-SZMM3Z5V6T1GXCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-SZMM3Z5V6T1GXDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SZMM3Z5V6T1GX
Description
DIODE ZENER 5.6V 300MW SOD323
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 2.5 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.1 V @ 100 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
150°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Qualification
AEC-Q101
Tolerance
±5%
Mounting Type
Surface Mount
Power - Max
300 mW
Package / Case
Impedance (Max) (Zzt)
40 Ohms