PZU12B2A,115
DigiKey Part Number
2156-PZU12B2A,115-1727-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PZU12B2A,115
Description
DIODE ZENER 12V 320MW SOD323
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 12 V 320 mW ±2% Surface Mount SOD-323
Category
Impedance (Max) (Zzt)
10 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 9 V
Packaging
Bulk
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.1 V @ 100 mA
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TA)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Mounting Type
Surface Mount
Tolerance
±2%
Package / Case
Power - Max
320 mW