PMEG3005AEV,115 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Nexperia USA Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Diode 30 V 500mA Surface Mount SOT-666
PMEG3005AEV,115
DigiKey Part Number
1727-5830-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PMEG3005AEV,115
Description
DIODE SCHOTTKY 30V 500MA SOT666
Customer Reference
Detailed Description
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
150 µA @ 30 V
Capacitance @ Vr, F
70pF @ 1V, 1MHz
Part Status
Obsolete
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
30 V
Supplier Device Package
SOT-666
Current - Average Rectified (Io)
500mA
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
430 mV @ 500 mA