PMEG3002AEB-QX is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Similar
Panjit International Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Diode 30 V 200mA Surface Mount SOD-523
PMEG3002AEB-QX
DigiKey Part Number
1727-PMEG3002AEB-QXTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-PMEG3002AEB-QXCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-PMEG3002AEB-QXDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PMEG3002AEB-QX
Description
DIODE SCHOTTKY 30V 200MA SOD523
Customer Reference
Detailed Description
Category
Speed
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
10 µA @ 10 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Vr, F
20pF @ 1V, 1MHz
Part Status
Discontinued at DigiKey
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
30 V
Supplier Device Package
SOD-523
Current - Average Rectified (Io)
200mA
Operating Temperature - Junction
125°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
480 mV @ 200 mA