PESD2CANFD24U-TR
DigiKey Part Number
1727-PESD2CANFD24U-TR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-PESD2CANFD24U-CT-ND - Cut Tape (CT)
1727-PESD2CANFD24U-DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PESD2CANFD24U-TR
Description
TVS DIODE 24VWM 42VC TO236AB
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
42V Clamp 2.6A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount TO-236AB
Capacitance @ Frequency
3.1pF @ 1MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TA)
Part Status
Active
AEC-Q101
Bidirectional Channels
2
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
24V (Max)
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Voltage - Breakdown (Min)
25.5V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
42V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
2.6A (8/20µs)