PESD15VS1UB,115 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | PESD15VS1UB,115 |
Description | TVS DIODE 15VWM 40VC SOD523 |
Customer Reference | |
Detailed Description | 40V Clamp 5A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount SOD-523 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | PESD15VS1UB,115 Models |
Category | Power Line Protection No |
Mfr | Applications General Purpose |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Capacitance @ Frequency 32pF @ 1MHz |
Part Status Discontinued at DigiKey | Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TA) |
Type Zener | Grade Automotive |
Unidirectional Channels 1 | Qualification AEC-Q100 |
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 15V (Max) | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Breakdown (Min) 17.6V | Package / Case SC-79, SOD-523 |
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 40V | Supplier Device Package |
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 5A (8/20µs) | Base Product Number |
Power - Peak Pulse 160W |