BZX8850S-C5V6YL
DigiKey Part Number
1727-BZX8850S-C5V6YLTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-BZX8850S-C5V6YLCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX8850S-C5V6YL
Description
DIODE ZENER 5.6V 365MW DFN1006BD
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 5.6 V 365 mW ±5% Surface Mount DFN1006BD-2
Category
Impedance (Max) (Zzt)
40 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
2 µA @ 4 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
150°C (TJ)
Tolerance
±5%
Package / Case
Power - Max
365 mW