BZX8850-C6V8YL is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Nexperia USA Inc.
In Stock: 0
Parametric Equivalent
Nexperia USA Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Datasheet
Zener Diode 6.8 V 250 mW ±5% Surface Mount DFN1006-2
BZX8850-C6V8YL
DigiKey Part Number
1727-BZX8850-C6V8YLTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX8850-C6V8YL
Description
DIODE ZENER 6.8V 250MW DFN1006-2
Customer Reference
Detailed Description
Category
Impedance (Max) (Zzt)
15 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 5.1 V
Series
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature
150°C (TJ)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
DFN1006-2
Power - Max
250 mW