BZX8850-B3V6YL
DigiKey Part Number
1727-BZX8850-B3V6YLTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX8850-B3V6YL
Description
DIODE ZENER 3.6V 250MW DFN1006-2
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 3.6 V 250 mW ±2% Surface Mount DFN1006-2
Category
Impedance (Max) (Zzt)
95 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
7.5 µA @ 2 V
Series
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
150°C (TJ)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Tolerance
±2%
Supplier Device Package
DFN1006-2
Power - Max
250 mW