BZX884S-C3V3-QYL
DigiKey Part Number
1727-BZX884S-C3V3-QYLTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX884S-C3V3-QYL
Description
DIODE ZENER 3.3V 365MW DFN1006BD
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 3.3 V 365 mW ±6.06% Surface Mount DFN1006BD-2
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 µA @ 1 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature
150°C (TJ)
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Tolerance
±6.06%
Power - Max
365 mW
Package / Case
Impedance (Max) (Zzt)
95 Ohms