BZX884-B5V6-QYL
DigiKey Part Number
1727-BZX884-B5V6-QYLTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX884-B5V6-QYL
Description
IC
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 5.6 V 250 mW ±2% Surface Mount DFN1006-2
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 2 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Series
Operating Temperature
150°C (TJ)
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Tolerance
±2%
Package / Case
Power - Max
250 mW
Supplier Device Package
DFN1006-2
Impedance (Max) (Zzt)
40 Ohms