BZX884-B56-QYL is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Nexperia USA Inc.
In Stock: 907
Datasheet
Parametric Equivalent
Nexperia USA Inc.
In Stock: 9,700
Datasheet
Zener Diode 56 V 250 mW ±2% Surface Mount DFN1006-2
BZX884-B56-QYL
DigiKey Part Number
1727-BZX884-B56-QYLTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX884-B56-QYL
Description
IC
Customer Reference
Detailed Description
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 nA @ 39.2 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Series
Operating Temperature
150°C (TJ)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Qualification
AEC-Q101
Tolerance
±2%
Package / Case
Power - Max
250 mW
Supplier Device Package
DFN1006-2
Impedance (Max) (Zzt)
200 Ohms