BZX884-B51-QYL is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Nexperia USA Inc.
In Stock: 8,212
Datasheet
Parametric Equivalent
Nexperia USA Inc.
In Stock: 9,239
Datasheet
Zener Diode 51 V 250 mW ±2% Surface Mount DFN1006-2
BZX884-B51-QYL
DigiKey Part Number
1727-BZX884-B51-QYLTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX884-B51-QYL
Description
IC
Customer Reference
Detailed Description
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 nA @ 35.7 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Series
Operating Temperature
150°C (TJ)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Grade
Automotive
Part Status
Discontinued at DigiKey
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Mounting Type
Surface Mount
Tolerance
±2%
Package / Case
Power - Max
250 mW
Supplier Device Package
DFN1006-2
Impedance (Max) (Zzt)
180 Ohms