BZX84J-B5V6-QX
DigiKey Part Number
1727-BZX84J-B5V6-QXTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX84J-B5V6-QX
Description
BZX84J-B5V6-Q/SOD323F/SOD323F
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 5.6 V 550 mW ±1.96% Surface Mount SOD-323F
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 2 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.1 V @ 100 mA
Series
Operating Temperature
150°C (TJ)
Tolerance
±1.96%
Package / Case
Power - Max
550 mW
Impedance (Max) (Zzt)
40 Ohms