BZX84J-B5V6/DG/B2,
DigiKey Part Number
BZX84J-B5V6/DG/B2,-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX84J-B5V6/DG/B2,
Description
DIODE ZENER 5.6V 550MW SOD323F
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 5.6 V 550 mW ±2% Surface Mount SOD-323F
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 2 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.1 V @ 100 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
150°C (TJ)
Part Status
Obsolete
Grade
Automotive
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Qualification
AEC-Q101
Tolerance
±2%
Mounting Type
Surface Mount
Power - Max
550 mW
Package / Case
Impedance (Max) (Zzt)
40 Ohms