BZX84J-B12-QX
DigiKey Part Number
1727-BZX84J-B12-QXTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX84J-B12-QX
Description
BZX84J-B12-Q/SOD323F/SOD323F
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 12 V 550 mW ±1.67% Surface Mount SOD-323F
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 8 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.1 V @ 100 mA
Series
Operating Temperature
150°C (TJ)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Grade
Automotive
Part Status
Discontinued at DigiKey
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Mounting Type
Surface Mount
Tolerance
±1.67%
Package / Case
Power - Max
550 mW
Supplier Device Package
SOD-323F
Impedance (Max) (Zzt)
10 Ohms