BZX8450-C9V1-QR
DigiKey Part Number
1727-BZX8450-C9V1-QRTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-BZX8450-C9V1-QRCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-BZX8450-C9V1-QRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX8450-C9V1-QR
Description
DIODE ZENER 9.1V 250MW TO236AB
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 9.1 V 250 mW ±5% Surface Mount TO-236AB
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BZX8450-C9V1-QR Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 6.9 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TA)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Discontinued at DigiKey
Qualification
AEC-Q101
Tolerance
±5%
Package / Case
Power - Max
250 mW
Supplier Device Package
TO-236AB
Impedance (Max) (Zzt)
15 Ohms