BZX8450-C5V1R
DigiKey Part Number
1727-BZX8450-C5V1RTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-BZX8450-C5V1RCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-BZX8450-C5V1RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX8450-C5V1R
Description
DIODE ZENER 5.1V 250MW TO236AB
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 5.1 V 250 mW ±5% Surface Mount TO-236AB
Category
Impedance (Max) (Zzt)
60 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 µA @ 3 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Part Status
Discontinued at DigiKey
Operating Temperature
150°C (TJ)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Mounting Type
Surface Mount
Tolerance
±5%
Package / Case
Power - Max
250 mW