BZX8450-C51-QVL is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Nexperia USA Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Nexperia USA Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Zener Diode 51 V 250 mW ±5% Surface Mount TO-236AB
BZX8450-C51-QVL
DigiKey Part Number
1727-BZX8450-C51-QVLTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX8450-C51-QVL
Description
DIODE ZENER 51V 250MW TO236AB
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 nA @ 35.7 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Series
Operating Temperature
150°C (TJ)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q100
Tolerance
±5%
Package / Case
Power - Max
250 mW
Supplier Device Package
TO-236AB
Impedance (Max) (Zzt)
180 Ohms