BZX8450-B4V3-QR
DigiKey Part Number
1727-BZX8450-B4V3-QRTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX8450-B4V3-QR
Description
DIODE ZENER 4.3V 250MW TO236AB
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 4.3 V 250 mW ±2% Surface Mount TO-236AB
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
4 µA @ 2 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Series
Operating Temperature
150°C (TJ)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Qualification
AEC-Q101
Tolerance
±2%
Package / Case
Power - Max
250 mW
Supplier Device Package
TO-236AB
Impedance (Max) (Zzt)
95 Ohms