BZX8450-B3V9R
DigiKey Part Number
1727-BZX8450-B3V9RTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX8450-B3V9R
Description
DIODE ZENER 3.9V 250MW TO236AB
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 3.9 V 250 mW ±2% Surface Mount TO-236AB
Category
Impedance (Max) (Zzt)
95 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 µA @ 2 V
Series
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature
150°C (TJ)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Tolerance
±2%
Supplier Device Package
TO-236AB
Power - Max
250 mW