BZX84-C27-QR is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 6,000
Datasheet
Similar
Texas Instruments
In Stock: 2,450
Datasheet
Zener Diode 27 V 250 mW ±5% Surface Mount TO-236AB
BZX84-C27-QR
DigiKey Part Number
1727-BZX84-C27-QRTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-BZX84-C27-QRCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-BZX84-C27-QRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX84-C27-QR
Description
DIODE ZENER 27V 250MW TO236AB
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 nA @ 18.9 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Series
Operating Temperature
150°C (TJ)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Tolerance
±5%
Package / Case
Power - Max
250 mW
Supplier Device Package
TO-236AB
Impedance (Max) (Zzt)
80 Ohms