BZX84-C27/DG/B2,23 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Texas Instruments
In Stock: 2,450
Datasheet
Zener Diode 27 V 250 mW ±5% Surface Mount TO-236AB
BZX84-C27/DG/B2,23
DigiKey Part Number
BZX84-C27/DG/B2,23-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX84-C27/DG/B2,23
Description
DIODE ZENER 27V 250MW TO236AB
Customer Reference
Detailed Description
Category
Impedance (Max) (Zzt)
80 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 nA @ 18.9 V
Series
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Obsolete
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
TO-236AB
Power - Max
250 mW