BZX84-B7V5/DG/B3:2
DigiKey Part Number
BZX84-B7V5/DG/B3:2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX84-B7V5/DG/B3:2
Description
DIODE ZENER 7.5V 250MW TO236AB
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 7.5 V 250 mW ±2% Surface Mount TO-236AB
Category
Impedance (Max) (Zzt)
15 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 5 V
Series
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Obsolete
Tolerance
±2%
Supplier Device Package
TO-236AB
Power - Max
250 mW