BZX84-B5V6-QVL is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Panjit International Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Zener Diode 5.6 V 250 mW ±2% Surface Mount TO-236AB
BZX84-B5V6-QVL
DigiKey Part Number
1727-BZX84-B5V6-QVLTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX84-B5V6-QVL
Description
DIODE ZENER 5.6V 250MW TO236AB
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 2 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Series
Operating Temperature
150°C (TJ)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Tolerance
±2%
Package / Case
Power - Max
250 mW
Supplier Device Package
TO-236AB
Impedance (Max) (Zzt)
40 Ohms