BZX84-B10,215 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 2156-BZX84-B10,215-954-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | BZX84-B10,215 |
Description | DIODE ZENER 10V 250MW TO236AB |
Customer Reference | |
Detailed Description | Zener Diode 10 V 250 mW ±2% Surface Mount TO-236AB |
Datasheet | Datasheet |
Category | Current - Reverse Leakage @ Vr 200 nA @ 7 V |
Mfr | Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA |
Packaging Bulk | Operating Temperature -65°C ~ 150°C |
Part Status Active | Grade Automotive |
Voltage - Zener (Nom) (Vz) | Qualification AEC-Q101 |
Tolerance ±2% | Mounting Type Surface Mount |
Power - Max 250 mW | Package / Case |
Impedance (Max) (Zzt) 20 Ohms | Supplier Device Package TO-236AB |