BZX79-B3V6,133
DigiKey Part Number
1727-6130-1-ND - Cut Tape (CT)
1727-6130-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX79-B3V6,133
Description
DIODE ZENER 3.6V 400MW ALF2
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 3.6 V 400 mW ±2% Through Hole ALF2
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 µA @ 1 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Operating Temperature
-65°C ~ 200°C
Tolerance
±2%
Supplier Device Package
ALF2
Power - Max
400 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
90 Ohms