BZX58550-B7V5X
DigiKey Part Number
1727-BZX58550-B7V5XTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX58550-B7V5X
Description
DIODE ZENER 7.5V 270MW SOD523
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 7.5 V 270 mW ±2% Surface Mount SOD-523
Category
Impedance (Max) (Zzt)
15 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 5.7 V
Series
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature
150°C (TJ)
Tolerance
±2%
Power - Max
270 mW