BZX58550-B24-QX is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Nexperia USA Inc.
In Stock: 2,095
Datasheet
Parametric Equivalent
Nexperia USA Inc.
In Stock: 100
Datasheet
Zener Diode 24 V 270 mW ±2% Surface Mount SOD-523
BZX58550-B24-QX
DigiKey Part Number
1727-BZX58550-B24-QXTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX58550-B24-QX
Description
DIODE ZENER 24V 270MW SOD523
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 nA @ 18.2 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Series
Operating Temperature
150°C (TJ)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Grade
Automotive
Part Status
Discontinued at DigiKey
Qualification
AEC-Q101
Tolerance
±2%
Package / Case
Power - Max
270 mW
Impedance (Max) (Zzt)
70 Ohms