BZX58550-B1V8X
DigiKey Part Number
1727-BZX58550-B1V8XTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX58550-B1V8X
Description
DIODE ZENER 1.8V 270MW SOD523
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 1.8 V 270 mW ±2% Surface Mount SOD-523
Category
Impedance (Max) (Zzt)
100 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
7.5 µA @ 1 V
Series
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature
150°C (TJ)
Tolerance
±2%
Power - Max
270 mW