BZX585-C6V8-QX
DigiKey Part Number
1727-BZX585-C6V8-QXTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX585-C6V8-QX
Description
DIODE ZENER 6.8V 300MW SOD523
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 6.8 V 300 mW ±5% Surface Mount SOD-523
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
2 µA @ 4 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.1 V @ 100 mA
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Tolerance
±5%
Power - Max
300 mW
Package / Case
Impedance (Max) (Zzt)
15 Ohms