BZX585-C68-QX
DigiKey Part Number
1727-BZX585-C68-QXTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX585-C68-QX
Description
DIODE ZENER 68V 300MW SOD523
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 68 V 300 mW ±5% Surface Mount SOD-523
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 nA @ 47.6 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.1 V @ 100 mA
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Tolerance
±5%
Power - Max
300 mW
Package / Case
Impedance (Max) (Zzt)
240 Ohms