BZX585-C39-QX is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Nexperia USA Inc.
In Stock: 3,000
Datasheet
Parametric Equivalent
Diodes Incorporated
In Stock: 0
Datasheet
Zener Diode 39 V 300 mW ±5% Surface Mount SOD-523
BZX585-C39-QX
DigiKey Part Number
1727-BZX585-C39-QXTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX585-C39-QX
Description
DIODE ZENER 39V 300MW SOD523
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 nA @ 27.3 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.1 V @ 100 mA
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Tolerance
±5%
Power - Max
300 mW
Package / Case
Impedance (Max) (Zzt)
130 Ohms