BZX585-B4V7-QX
DigiKey Part Number
1727-BZX585-B4V7-QXTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX585-B4V7-QX
Description
DIODE ZENER 4.7V 300MW SOD523
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 4.7 V 300 mW ±2% Surface Mount SOD-523
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
3 µA @ 2 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.1 V @ 100 mA
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Tolerance
±2%
Power - Max
300 mW
Package / Case
Impedance (Max) (Zzt)
80 Ohms