BZX585-B4V7,135 is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Direct
onsemi
In Stock: 38,329
Datasheet
Similar
Diodes Incorporated
In Stock: 1,284
Datasheet
Similar
Taiwan Semiconductor Corporation
Rohm Semiconductor
onsemi
In Stock: 45
In Stock: 197
Zener Diode 4.7 V 300 mW ±2% Surface Mount SOD-523
BZX585-B4V7,135
DigiKey Part Number
1727-BZX585-B4V7,135TR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-BZX585-B4V7,135CT-ND - Cut Tape (CT)
1727-BZX585-B4V7,135DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX585-B4V7,135
Description
DIODE ZENER 4.7V 300MW SOD523
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.1 V @ 100 mA
Mfr
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Discontinued at DigiKey
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Mounting Type
Surface Mount
Tolerance
±2%
Package / Case
Power - Max
300 mW
Supplier Device Package
SOD-523
Impedance (Max) (Zzt)
80 Ohms
Base Product Number
Current - Reverse Leakage @ Vr
3 µA @ 2 V