BZX585-B33,115 is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Similar
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 7,780
Datasheet
Similar
Comchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Diodes Incorporated
Rohm Semiconductor
Rohm Semiconductor
onsemi
onsemi
Zener Diode 33 V 300 mW ±2% Surface Mount SOD-523
BZX585-B33,115
DigiKey Part Number
1727-BZX585-B33,115TR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-BZX585-B33,115CT-ND - Cut Tape (CT)
1727-BZX585-B33,115DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX585-B33,115
Description
DIODE ZENER 33V 300MW SOD523
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.1 V @ 100 mA
Mfr
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Discontinued at DigiKey
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Mounting Type
Surface Mount
Tolerance
±2%
Package / Case
Power - Max
300 mW
Supplier Device Package
SOD-523
Impedance (Max) (Zzt)
80 Ohms
Base Product Number
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 nA @ 23.1 V