BZX38450-C7V5-QX is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Similar
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 9,860
Datasheet
Zener Diode 7.5 V 300 mW ±5% Surface Mount SOD-323
PESD15VL1BA,115
BZX38450-C7V5-QX
DigiKey Part Number
1727-BZX38450-C7V5-QXTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-BZX38450-C7V5-QXCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-BZX38450-C7V5-QXDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX38450-C7V5-QX
Description
DIODE ZENER 7.5V 300MW SOD323
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 5.7 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TA)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Qualification
AEC-Q101
Tolerance
±5%
Package / Case
Power - Max
300 mW
Impedance (Max) (Zzt)
15 Ohms