BZX38450-C68-QX is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 0
Datasheet
Zener Diode 68 V 300 mW ±5% Surface Mount SOD-323
PESD15VL1BA,115
BZX38450-C68-QX
DigiKey Part Number
1727-BZX38450-C68-QXTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX38450-C68-QX
Description
DIODE ZENER 68V 300MW SOD323
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Mfr
Operating Temperature
150°C (TJ)
Part Status
Obsolete
Qualification
AEC-Q100
Tolerance
±5%
Package / Case
Power - Max
300 mW
Impedance (Max) (Zzt)
240 Ohms
Base Product Number
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 nA @ 47.6 V