BZX38450-C1V8X is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Nexperia USA Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Nexperia USA Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Zener Diode 1.8 V 300 mW ±5% Surface Mount SOD-323
PESD15VL1BA,115
Nexperia A-selection Zener diodes offer game changing +- 1 % tolerance
BZX38450-C1V8X
DigiKey Part Number
1727-BZX38450-C1V8XTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-BZX38450-C1V8XCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-BZX38450-C1V8XDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX38450-C1V8X
Description
DIODE ZENER 1.8V 300MW SOD323
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
7.5 µA @ 1 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature
150°C (TJ)
Part Status
Active
Tolerance
±5%
Power - Max
300 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
100 Ohms