BZX384-B47-QX is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Similar
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 6,995
Datasheet
Zener Diode 47 V 300 mW ±2% Surface Mount SOD-323
PESD15VL1BA,115
BZX384-B47-QX
DigiKey Part Number
1727-BZX384-B47-QXTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX384-B47-QX
Description
DIODE ZENER 47V 300MW SOD323
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 nA @ 32.9 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.1 V @ 100 mA
Series
Operating Temperature
150°C (TJ)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Tolerance
±2%
Package / Case
Power - Max
300 mW
Impedance (Max) (Zzt)
170 Ohms