BZV90-C39,115
DigiKey Part Number
1727-5574-2-ND - Tape & Reel (TR)
1727-5574-1-ND - Cut Tape (CT)
1727-5574-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZV90-C39,115
Description
DIODE ZENER 39V 1.5W SOT223
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 39 V 1.5 W ±5% Surface Mount SOT-223
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BZV90-C39,115 Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1 V @ 50 mA
Mfr
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Tolerance
±5%
Package / Case
Power - Max
1.5 W
Impedance (Max) (Zzt)
130 Ohms
Base Product Number
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 nA @ 27.3 V